| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 51296-5033 |
| Color: | Beige, Black |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 51296 |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 2 mm |
| Mated Height: | 1.3 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Flip |
| Mating Cycles: | 20 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Nylon |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Termination Pitch: | .5 mm |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 50 |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL51296-5033 |
51296-5033
| Heilind Number: | MOL51296-5033 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 51296-5033 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.50mm Pitch Easy-On FFC/FPC Connector, 1.30mm Height, Right-Angle, Surface Mount, ZIF, Bottom Contact Style, 50 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/19/2024 | 515008 - End of Life with Replacement. LTB 4/1/24 LTS 8/1/24 | Download | |||
| 11/04/2023 | 513520 - Equipment Transfer, Production Transfer or rearrangement. To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 0.5FPC lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q2 2023 and target to complete at the end of Q3 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. * The impact of change : There is no impact to form, fit, function by this change. | Download | |||

