| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52207-2033 |
| Color: | Natural |
| Series: | 52207 |
| Connector Type: | Easy-On |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Actuator Type: | Slider |
| Tail Length: | 2 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| Mated Height: | 2.7 mm |
| Stackable: | No |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52207-2033.P |
52207-2033
| Heilind Number: | MOL52207-2033.P |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 52207-2033 |
| Datasheet: | Product Literature |
| ECAD Model: |
Description:
Cut Tape - Easy-On FFC/FPC Connector, 1.00mm Pitch, Slider Series, Right-Angle, Top Contact, 2.70mm Height, 20 Circuits, Tin-Silver-Bismuth Plating
More >>Specifications
Detailed Description
Easily connect flexible flat cables with this Cut Tape FFC/FPC Connector from the Slider Series. Featuring a 1.00mm pitch and right-angle, top contact design, it offers seamless integration in tight spaces. With 20 circuits and tin-silver-bismuth plating, it ensures reliable signal transmission. The housing is made of durable nylon, and the contacts are constructed from phosphor bronze with silver plating. With a low profile of 2.70mm, it's ideal for compact applications. RoHS compliant and suitable for surface mount mounting, it's a versatile solution for various electronic connections.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 52207-2033 | Easy-On FFC/FPC Connector, 1.00mm Pitch, Slider Series, Right-Angle, Top Contact, 2.70mm Height, 20 Circuits, Tin-Silver-Bismuth Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2024 | 513389 - End Of Life with replacement. This notification is to inform you about the Obsolescence of parts referenced in this notice. Please connect with your Molex Sales Engineer for additional queries related to replacement parts. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||


