| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52435-2571 |
| Series: | 52435 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Slider |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 25 |
| Mating Cycles: | 20 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Mated Height: | 2 mm |
| Stackable: | No |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0524352571 |
| SKU: | MOL52435-2571 |
52435-2571
Specifications
Detailed Description
Introducing an Easy-On Type FFC/FPC Connector, ideal for space-saving surface mount applications. This right-angle connector features a ZIF design with top contact style, making it easy to insert and remove FFC/FPC cables. With 25 gold-plated circuits, it ensures reliable signal transmission with a .5A current rating and 50V AC/DC voltage. Constructed with durable nylon housing and phosphor bronze contacts, it can withstand temperatures ranging from -40°C to 85°C. Its compact design, with a 0.5mm pitch and 2mm mated height, is perfect for tight spaces. RoHS compliant and featuring gold contact plating, this connector offers high performance and longevity in various electronic applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2023 | 512297 - Equipment transfer, Production Transfer or rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Kagoshima - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 0.5FPC 2.12H ZIF RA UP CT lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q4 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||

