| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52465-3671 |
| Color: | Natural |
| Series: | 52465 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | SlimStack |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Tin |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 50 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 36 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Mated Height: | 4.5 mm, 5.65 mm, 6 mm, 7 mm |
| Mated Width: | 4.7 mm, 5.1 mm |
| Product Name: | SlimStack |
| Part Aliases: | 0524653671 |
| SKU: | MOL52465-3671 |
52465-3671
Specifications
Detailed Description
Enhance your board-to-board connectivity with our SlimStack Connector, boasting a slim 0.80mm pitch and a versatile Floating Series design. This Rigid Type Receptacle, with a mated height ranging from 4.50mm to 7.00mm, features 36 circuits for seamless signal transmission. Crafted from high-quality thermoplastic, it ensures durability and reliability. With surface mount termination and straight body orientation, it offers easy installation. Tin contact plating and phosphor bronze construction guarantee optimal conductivity. Operating in a wide temperature range from -40 to 105°C, it's suitable for various environments. RoHS compliant and with a mating cycle of 30, it meets industry standards for sustainability and longevity. Perfect for PCB applications, this connector system is a must-have for your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2023 | 513848 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

