| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52852-2570 |
| Series: | 52852 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Contacts: | 25 |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature: | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Orientation: | Right Angle |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Non-ZIF |
| Operating Temperature Range: | -20 - 80 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin-Bismuth |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 25 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Contact Termination Plating: | Tin-Bismuth |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| Mated Height: | 3.1 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0528522570 |
| SKU: | MOL52852-2570 |
52852-2570
Specifications
Detailed Description
Easily connect your FFC/FPC cables with this Right Angle Connector, designed for efficient and secure PCB mounting. With a contact material of Phosphor Bronze and Tin-Bismuth plating, it ensures reliable conductivity and durability even in harsh environments. Operating within a wide temperature range from -20 to 80°C, this connector is suitable for various applications. Its 1mm pitch and 25 contacts allow for precise and efficient cable connections. RoHS compliant and surface-mount compatible, it meets international standards for environmental responsibility and ease of installation. Upgrade your connectivity solutions with this high-quality Easy-On connector.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/29/2022 | 512360 - Retraction of PCN 509831. molex Malaysia is revising the decision to retract part numbers from 509831 due to molex Malaysia decided not to sub out the mold (housing) to vendor. | Download | |||
| 06/27/2015 | GCM 10685928 - Outsourcing Component Or Subcomponent. | Download | |||
| 08/08/2014 | GCM 10644874 - Outsourcing Component Or Subcomponent. | Download | |||

