| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 53261-7011 |
| Color: | Natural |
| Series: | 53261 |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | PicoBlade |
| Number of Contacts: | 11 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Voltage: | 125 V AC/DC |
| Material: | Polyamide |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .38 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 11 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1 µm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 3.4 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | PicoBlade |
| Part Aliases: | 53261-7011 0532617011 53261 |
| SKU: | MOL53261-7011 |