| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 53398-0476 |
| Color: | Black |
| Series: | 53398 |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | PicoBlade |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 6 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Current Derating Order No: | 987651-3691 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 5.7 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Product Name: | PicoBlade |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0533980476 |
| SKU: | MOL53398-0476 |
53398-0476
Specifications
Detailed Description
Introducing the PicoBlade 53398 Series Surface Mount Connector, designed for seamless wire-to-board connections. This straight, black connector features a single row with four contacts, offering a reliable amperage of 1A at a voltage of 125V. Made with high-temperature thermoplastic and phosphor bronze contact material, it ensures durability in a wide operating temperature range from -40 to 85°C. With a pitch of 1.25mm and termination method, this connector guarantees secure and stable connectivity. Its straight body orientation and vertical mating orientation, along with PCB retention and polarization features, make it ideal for various electronic applications. RoHS compliant and featuring tin plating, it meets international standards for quality and safety. Whether for industrial machinery or consumer electronics, the PicoBlade Connector is the perfect solution for your PCB connection needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/31/2024 | 513841 - Change Supplier. This notification is to inform about addition of new metal strip supplier for part number 648971898 as new source to ensure continuity of supply for 53398 Series. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 03/31/2023 | 513191 - Packaging Method/Quantity Changing. The same PNs are manufactured from 2 plants, Molex Malaysia and Molex Korea, with different DU/MLQ and packaging spec. This PCN is prepared mainly to consolidate the DU(Delivery Unit)/MLQ quantity for these 2 plants. Packaging spec changes including reel diameter and outer box size increase upon SPQ, DU and MLQ quantity change. | Download | |||

