| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 55487-1519 |
| Color: | Natural |
| Series: | 55487 - MicroTPA |
| Amperage: | 2.5 A |
| Connector Type: | MicroTPA |
| Number of Contacts: | 15 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.3 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 15 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 17.7 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Part Aliases: | 0554871519 |
| SKU: | MOL55487-1519 |
55487-1519
Specifications
Detailed Description
Introducing SKU 55487-1519, a durable and reliable connector designed for seamless wire-to-board connections. With a compact 2mm pitch, this straight-orientation connector features 15 contacts, each tin-plated for optimal conductivity. Its through-hole termination method ensures secure attachment to PCBs with a thickness of 1.6mm. Crafted from high-quality nylon, it guarantees longevity even in harsh operating conditions ranging from -40 to 105°C. Its vertical orientation and PCB locator and retention features make installation a breeze. RoHS compliant and fully shrouded, this connector prioritizes safety and environmental responsibility. Perfect for a wide range of applications, from consumer electronics to industrial machinery, the 55487-1519 is the ideal choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/01/2024 | 514609 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 01/01/2023 | 513024 - Change Supplier. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change may result in a change to the raw material. current resin is TORAY PA66 20% GF NA UL94V-0... New Resin is ASAHI PA66 20% GF NA UL94V-0 | Download | |||
| 01/01/2023 | 513039 - Correction to PCN 513024. This notification is to inform you of the correction of PCN# 513024 for the "Series Title" in the first slide. For details, please see the part highlighted in yellow. The rest of the content is the same as notified before. (Description of PCN# 513024: This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change may result in a change to the raw material.) | Download | |||
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||

