| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 58550-0001 |
| Series: | 58550 - HMC |
| Amperage: | 2.5 A |
| Connector Type: | HMC |
| Body Orientation: | Straight |
| Voltage: | 250 V AC/DC |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | Bell Cap Assembly |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| Shielded: | No |
| Supplier Product Group: | Heavy Duty Power Connectors |
| Connector System: | Panel Mount, Wire to Wire |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Part Aliases: | 58550-0001 0585500001 |
| SKU: | MOL58550-0001 |
58550-0001
| Heilind Number: | MOL58550-0001 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 58550-0001 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
HMC Rectangular Industrial End Bell Cap Assembly, PG29, 17.00-21.00mm dia. Wire Size, Brown Bush, for External Threaded Hoods
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/29/2024 | 513751 Obsolete -Molex management wanted immediate obsolescence these part numbers, please review the below for details. LTB 1/5/24 | Download | |||

