| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 59320-9028 |
| Series: | 59320 - HMC |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | HMC |
| Gender: | Male |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 250 V AC / 300 V DC |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .254 µm |
| Mating Cycles: | 50 |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Wire Size: | 16 AWG |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 2.2 - 2.7 mm |
| Part Aliases: | 822348246137 59320-9028 0593209028 |
| SKU: | MOL59320-9028 |