| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 71264-3000 |
| Series: | 71264 - IEEE 1394 |
| Connector Type: | IEEE 1394 |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 38 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Number of Ports: | 4 |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Component Type: | Receptacle |
| Tail Length: | 2.79 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 38 |
| PCB Locator: | Yes |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .254 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 71264-3000 0712643000 |
| SKU: | MOL71264-3000 |