| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 71973-1105 |
| Color: | Black |
| Series: | 71973 - C-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | C-Grid |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Maximum Voltage: | 250 V |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 10 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.05 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0719731105 |
| SKU: | MOL71973-1105 |
71973-1105
Specifications
Detailed Description
Enhance board-to-board connectivity with our C-Grid 71973 series Right Angle Connector. Crafted from high-temperature thermoplastic, this black connector features 10 gold-plated contacts for reliable signal transmission. With a pitch of 2.54mm and through-hole termination, it ensures secure attachment to PCBs with a thickness of 3.05mm. Operating at up to 250V and 2A, it meets industry standards for contact material and plating thickness. UL and CSA certified, it guarantees quality and compliance with lead-free process capability. Perfect for signal circuit applications, this connector offers durability with 50 mating cycles and a maximum solder process temperature of 260°C. Trust in its performance for your PCB assembly needs.

