| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 73138-5013 |
| Series: | 73138 - BNC |
| Connector Type: | BNC |
| Gender: | Jack |
| Mount Type: | PCB, Through Hole |
| Connector Size: | Miniature |
| Orientation: | Right Angle |
| Impedance: | 50 Ω |
| Operating Frequency: | 2 GHz |
| Keying: | No |
| Panel Mount: | Yes |
| Panel Mount Method: | Bulkhead |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.2 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Maximum Solder Process Temperature: | 245 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Part Aliases: | 0731385013 |
| SKU: | MOL73138-5013 |
73138-5013
Specifications
Detailed Description
Easily integrate high-frequency connections with this BNC Right-Angle PCB Bulkhead Jack Receptacle. Designed for efficient panel mounting, this connector features a white PBT housing with a low profile of 15.90mm. Perfect for miniature applications, it offers a 50 Ω impedance and can operate at frequencies up to 2 GHz. The through-hole, PCB mount design ensures secure installation, while the included nut and lockwasher simplify assembly. RoHS compliant and lead-free process capable, this connector guarantees both environmental responsibility and high-performance functionality in various electronic systems.

