| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 75451-5002 |
| Color: | Black, Clear (Blue Tint) |
| Series: | 75451 - SFP |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | SFP |
| Number of Contacts: | 240 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 30 V |
| Shield Type: | EMI Fingers |
| Material: | Polycarbonate, Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Component Type: | Receptacle |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 240 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | Yes |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .762 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.4 mm |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Module to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0754515002 |
| SKU: | MOL75451-5002 |
75451-5002
Specifications
Detailed Description
Introducing a high-performance Small Form-factor Pluggable (SFP) Stacked 2-by-6 Multi-Port Connector designed for efficient data transmission. With two inner lightpipes and press-fit PC tails, this connector facilitates seamless connectivity in electronic applications. Featuring 240 gold-plated contacts, it ensures reliable signal transmission with a maximum amperage of 0.5 A and voltage of 30 V. The right-angle orientation, along with EMI shielding and PCB retention, enhances functionality in compact spaces. Constructed with durable thermoplastic and polycarbonate materials, it meets stringent flammability standards for added safety. This RoHS-compliant connector is ideal for high-speed cage and assembly systems, offering a reliable solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/08/2024 | 514107 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. In order to increase the Molex manufacturing footprint, Molex will transfer the existing assembly lines to a local qualified assembly vendor. | Download | |||
| 09/20/2022 | 512191 - Packaging Method/Quantity Changing. Molex will replace the top locked cartons with normal standard cartons. Carton size / packaging quantity and packaging materials remain unchanged. No changes will be made to the part design and will not affect the use or disposal of inventory. | Download | |||
| 12/15/2015 | GCM 10715564 - Supplier Changes To Raw Material. This notification is to advise you of a change in supplier for the Nickel Silver base material used to make some components in some of Molex's products. The biggest users are cage components. Only the supplier will be changing, the type of the material will stay the same so there will be no impact to the form, fit, or function of the part. This change is needed because the current supplier is no longer offering the base material being used today. This will be a running change and will not affect the connector portion of the finished part. | Download | |||

