| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 75568-5032 |
| Series: | 75568 - EXTreme PowerMass |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | EXTreme PowerMass |
| Number of Contacts: | 32 |
| Number of Rows: | 8 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.07 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 32 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.4 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Power and Signal Configuration: | 32 s - 0 p |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Closed Ends |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 75568-5032 0755685032 75568 |
| SKU: | MOL75568-5032 |
75568-5032
| Heilind Number: | MOL75568-5032 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 75568-5032 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
EXTreme PowerMass Signal Module, Plug, Right-Angle,32 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/23/2023 | 512183 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform about Production of the impacted part(s) in this PCN has been transferred to different location. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 11/11/2022 | 512815 - Change Supplier. This notification is to inform you that one of Molex’s long standing North American supplier of Trays and Lids is filing for bankruptcy causing Molex to have to change our supplier source in order to continue to provide product to our customers. This will be a packaging supplier change only. There will be no change to the Production Process, Fit, Form or Function of the product packaged in these trays and lids. | Download | |||

