| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 75784-0244 |
| Color: | Black |
| Series: | 75784 - iPass - Mini Multi-Lane - PCI Express |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | iPass, Mini Multi-Lane, PCI Express |
| Gender: | Female |
| Number of Contacts: | 50 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount and Through Hole |
| Contact Material: | Copper-Nickel-Zinc, High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | Thermoplastic |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Component Type: | Receptacle |
| Tail Length: | 2.79 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 80 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 50 |
| Mating Cycles: | 250 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.36 mm |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Electrical Model: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 75784-0244 0757840244 |
| SKU: | MOL75784-0244 |
75784-0244
| Heilind Number: | MOL75784-0244 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 75784-0244 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.80mm Pitch, iPass I/O Surface Mount Receptacle, Vertical, Internal Assembly with Shell, 50 Circuit, 0.76µm Gold (Au), Through Hole Option, Tail Length 2.79mm, Universal Key
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/14/2022 | 512019 - Change Supplier. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change is only the raw material supplier and will not affect fit, form or function. | Download | |||
| 12/15/2015 | GCM 10715564 - Supplier Changes To Raw Material. This notification is to advise you of a change in supplier for the Nickel Silver base material used to make some components in some of Molex's products. The biggest users are cage components. Only the supplier will be changing, the type of the material will stay the same so there will be no impact to the form, fit, or function of the part. This change is needed because the current supplier is no longer offering the base material being used today. This will be a running change and will not affect the connector portion of the finished part. | Download | |||

