| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 75784-0352 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 8 mm |
| Gender: | Female |
| Keying: | Yes |
| Series: | 75784 - iPass - Mini Multi-Lane - PCI Express |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | Yes |
| Tail Length: | 3.18 mm |
| Mating Cycles: | 250 |
| PCB Retention: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.79 mm |
| Component Type: | Receptacle |
| Connector Type: | iPass, Mini Multi-Lane, PCI Express |
| Number of Rows: | 2 |
| Contact Plating: | Gold |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Ports: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Copper-Nickel-Zinc, High Performance Alloy (HPA) |
| Electrical Model: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Number of Contacts: | 68 |
| Termination Method: | Surface Mount and Through Hole |
| Lock to Mating Part: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 68 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 80 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Part Aliases: | 75784-0352 0757840352 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL75784-0352 |
75784-0352
| Heilind Number: | MOL75784-0352 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 75784-0352 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.80mm Pitch, iPass I/O Surface Mount Receptacle, Vertical, Internal Assembly with Shell, 68 Circuit, 0.76µm Gold (Au), Through Hole Option, Tail Length 3.18mm, Universal Key
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2023 | 511683REV1 - Obsolete. no replacement LTB: 11/28/22 LTS: 2/28/23 | Download | |||
| 07/14/2022 | 512019 - Change Supplier. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change is only the raw material supplier and will not affect fit, form or function. | Download | |||
| 08/06/2016 | 500769 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 12/15/2015 | GCM 10715564 - Supplier Changes To Raw Material. This notification is to advise you of a change in supplier for the Nickel Silver base material used to make some components in some of Molex's products. The biggest users are cage components. Only the supplier will be changing, the type of the material will stay the same so there will be no impact to the form, fit, or function of the part. This change is needed because the current supplier is no longer offering the base material being used today. This will be a running change and will not affect the connector portion of the finished part. | Download | |||

