| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 76150-5326 |
| Color: | Black |
| Series: | 76150 - Impact |
| Amperage: | .75 A |
| Connector Type: | Impact |
| Number of Contacts: | 288 |
| Number of Rows: | 18 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Pitch: | 1.9 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Impedance: | 100 Ω |
| Keying: | Yes |
| Component Type: | PCB Receptacle |
| Number of Pairs: | 6-pair |
| Data Rate: | 25 Gb/s |
| Tail Length: | 1.2 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 288 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1 mm |
| Number of Columns: | 16 |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 1.9 mm |
| Electrical Model: | Yes |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Board to Board Configuration: | Conventional, Coplanar, Daughtercard |
| Make First / Break Last: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0761505326 |
| SKU: | MOL76150-5326 |
76150-5326
| Heilind Number: | MOL76150-5326 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 76150-5326 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Impact 100 Ohm 6 Pair Right-Angle Daughtercard Receptacle, Right Guided, 16 Columns, 288 Circuits, Plated Through Hole Dimension 0.39mm, Polarizing Key Position C, Lead-Free
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity in your electronic systems with our Impact 100 Ohm 6 Pair Right-Angle Daughtercard Receptacle. Featuring a right-guided orientation with 16 columns and 288 circuits, this black receptacle is designed for optimal performance. The plated through-hole construction, with a 0.39mm dimension and lead-free composition, ensures reliability in diverse applications. With a contact material of High Performance Alloy (HPA) and gold plating in the mating area, it guarantees efficient signal transmission at a data rate of 25 Gb/s. This PCB receptacle, compliant with RoHS standards, is ideal for high-speed and high-density connectivity requirements, offering durability with 200 mating cycles. Whether used in conventional, coplanar, or daughtercard configurations, its polarizing key position C and tin termination provide secure and stable connections on a 1.9mm pitch, with a voltage rating of 30V AC/DC. Trust in its UL agency certification and electrical models for peace of mind. Elevate your board-to-board connections with this essential component.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2023 | 512779 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 06/02/2015 | GCM 10679604 - Manufacturing Process Change. | Download | |||
| 03/15/2014 | GCM 10626314 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||
| 03/01/2014 | GCM 10620041 - Product Component Change. | Download | |||

