| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 78127-1720 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 78127 |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Mated Height: | 4.1 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Non-ZIF |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Polarized to PCB: | No |
| Termination Pitch: | .5 mm |
| Number of Contacts: | 17 |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 17 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold, Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .1 µm |
| SKU: | MOL78127-1720 |