| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 79107-7348 |
| Color: | Black |
| Series: | 79107 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 48 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 1.91 mm |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .051 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 48 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | .8 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Part Aliases: | 0791077348 |
| SKU: | MOL79107-7348 |
79107-7348
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity in your PCB designs with our vertical Milli-Grid connector. Featuring 48 gold-plated contacts on a 2mm pitch, this high-performance connector ensures reliable signal transmission in a compact form. With a robust construction and through-hole termination, it offers durability and easy installation. Operating at up to 125V and 1A, it meets the demands of various applications. RoHS compliant and lead-free process capable, it aligns with modern environmental standards. Suitable for board-to-board connections, this connector is a versatile choice for your electronic projects.

