| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 79109-1113 |
| Color: | Black |
| Series: | 79109 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 28 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .127 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 28 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0791091113 |
| SKU: | MOL79109-1113 |
79109-1113
Specifications
Detailed Description
Introducing the Milli-Grid Receptacle, a high-performance connector designed for surface mount applications. With a vertical orientation and top/bottom entry, this component offers versatility in circuit board connectivity. Featuring 28 gold-plated contacts, it ensures reliable signal transmission with a current rating of 1A and voltage of 125V. The contact material, phosphor bronze, guarantees durability, while the high temperature thermoplastic housing meets stringent industry standards. Lead-free and RoHS compliant, this receptacle is suitable for environmentally conscious projects. Perfect for board-to-board connections, it is ideal for a wide range of applications in electronics and telecommunications.

