| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87263-1495 |
| Color: | Black |
| Series: | 87263 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Bottom Entry |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | No |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0872631495 |
| SKU: | MOL87263-1495 |
87263-1495
| Heilind Number: | MOL87263-1495 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87263-1495 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Milli-Grid Receptacle, Surface Mount, Bottom Entry, 0.76µm Gold (Au) Selective Plating, 14 Circuits, with Pick-and-Place Cap, with Peg, Tape and Reel, Lead-Free
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with the Milli-Grid Connector System. This sleek black connector, featuring 14 gold-plated contacts in a 2mm pitch, ensures reliable signal transmission at up to 125V and 1A. Its surface mount termination method and embossed tape on reel packaging make for easy assembly with pick and place capabilities. Constructed from high temperature thermoplastic, it guarantees durability in various operating environments. With UL and CSA certifications, this connector meets stringent quality standards for your peace of mind. Perfect for board-to-board applications, it offers secure and efficient connectivity for your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/18/2024 | 514962 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform about relocate production from Singapore to the Molex Malaysia production facility | Download | |||

