| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87264-4653 |
| Color: | Black |
| Series: | 87264 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 46 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 2.55 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 46 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.54 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0872644653 |
| SKU: | MOL87264-4653 |