| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87340-0876 |
| Color: | Black |
| Series: | 87340 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0873400876 |
| SKU: | MOL87340-0876 |
87340-0876
| Heilind Number: | MOL87340-0876 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87340-0876 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Milli-Grid Very Low-Profile Receptacle, Surface Mount, Top Entry, with Pick-and-Place Cap, 0.38µm Gold (Au) Plating, 8 Circuits, Lead-Free, Tape and Reel, Black
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connections with our Milli-Grid series 87340 in sleek black. Featuring two rows of 8 contacts, this surface mount connector ensures reliable signal transmission. Crafted with high temperature thermoplastic and phosphor bronze, it guarantees durability and performance even in harsh environments. With a pitch of 2mm and gold plating, it offers efficient conductivity at 125V and 1A. Its straight orientation and vertical design make it versatile for various applications. Embossed Tape on Reel packaging with Pick and Place Cap facilitates easy assembly, while RoHS compliance ensures environmental responsibility. Perfect for board-to-board connections, this connector, with UL and CSA agency certifications, is a trusted solution for your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/01/2015 | GCM 10724605 - Supplier Changes To Raw Material. This letter is to informed you that there is a change in manufacturing location from Malaysia to China for plastic resin used in the products listed in the attachment initiated by the plastic resin maker. There is no impact to the product form, fit and function as the raw plastic resin material composition remains unchanged. Brand name is changed as well from Vectra to LAPEROS. | Download | |||

