| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87340-1075 |
| Color: | Black |
| Series: | 87340 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 10 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0873401075 |
| SKU: | MOL87340-1075 |
87340-1075
Specifications
Detailed Description
Experience seamless connectivity with our Milli-Grid 2mm pitch vertical socket receptacle. Designed for surface mount applications, this black connector boasts 10 gold-plated contacts for reliable signal transmission at 125V and 1A. Constructed with high temperature thermoplastic, it ensures durability in various operating environments. With features like pick and place capability, polarized mating, and PCB retention, this component guarantees easy installation and secure connections. UL and CSA agency certifications further attest to its quality and safety standards. Upgrade your PCB assembly with this efficient and compliant connector, perfect for a range of electronic applications.

