| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87340-1465 |
| Color: | Natural |
| Series: | 87340 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .254 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0873401465 |
| SKU: | MOL87340-1465 |
87340-1465
| Heilind Number: | MOL87340-1465 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87340-1465 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Milli-Grid Very Low-Profile Receptacle, Surface Mount, Top Entry, with Locating Pegs, with Pick-and-Place Cap, 0.05µm Gold (Au) Plating, 14 Circuits, Lead-Free, Tube, Natural
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Milli-Grid 87340 series surface mount connector. Featuring a natural finish, this vertical receptacle is designed for efficient signal transmission in high-temperature environments. With 14 gold-plated contacts and a 2mm pitch, it ensures reliable performance at 125V and 1A. Its streamlined design, with pick and place capability, simplifies assembly processes. Certified by CSA and UL, it guarantees quality and safety. RoHS compliant and lead-free, this connector is environmentally friendly. Perfect for board-to-board applications, it offers secure PCB retention with a locking feature. Upgrade your electronic systems with this high-performance, durable connector.

