| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87527-1612 |
| Series: | 87527 - 3-in-1 Combo |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | 3-in-1 Combo |
| Number of Contacts: | 16 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Plating: | Tin |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Voltage: | 250 V |
| Orientation: | Right Angle |
| Component Type: | Plug, Receptacle |
| Tail Length: | 2.9 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Mating Cycles: | 30 |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 87527-1612 0875271612 |
| SKU: | MOL87527-1612 |
87527-1612
| Heilind Number: | MOL87527-1612 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87527-1612 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.50mm Connector Pitch, 3.00mm Power Pitch, 3-in-1 Combo Connector with Single Fuse Socket, Right-Angle, 16 Circuits, Tin (Sn) Overall
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2024 | 514359 - Obsolete. No replacement, LTB 6/27/24 LTS 9/27/24 | Download | |||

