| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87761-5000 |
| Color: | Black |
| Series: | 87761 - Dual Body - Milli-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Dual Body, Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 50 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 250 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Mated Height: | 3.5 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0877615000 |
| SKU: | MOL87761-5000 |