| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87797-2000 |
| Color: | Black |
| Series: | 87797 - C-Grid - Dual Body |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | C-Grid, Dual Body |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 8.5 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0877972000 |
| SKU: | MOL87797-2000 |
87797-2000
Specifications
Detailed Description
Elevate your PCB connectivity with this high-performance C-Grid Header. Designed for dual row, dual body applications, it features a vertical orientation with 0.76µm Gold (Au) plating for optimal signal transmission. With a 14.00mm stacking height and 2.54mm pitch, it offers reliable contact in through-hole installations. This lead-free connector boasts 20 circuits for seamless board-to-board connections, while its durable construction with high-temperature thermoplastic ensures long-lasting functionality. Perfect for industrial environments, it complies with RoHS standards and is wave solder compatible for easy assembly.Upgrade your PCB connectivity with this high-performance C-Grid Header. Ideal for dual row, dual body applications, it features a vertical orientation with 0.76µm Gold (Au) plating for optimal signal transmission. With a 14.00mm stacking height and 2.54mm pitch, it offers reliable contact in through-hole installations. This lead-free connector boasts 20 circuits for seamless board-to-board connections, while its durable construction with high-temperature thermoplastic ensures long-lasting functionality. Perfect for industrial environments, it complies with RoHS standards and is wave solder compatible for easy assembly.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/01/2015 | GCM 10724605 - Supplier Changes To Raw Material. This letter is to informed you that there is a change in manufacturing location from Malaysia to China for plastic resin used in the products listed in the attachment initiated by the plastic resin maker. There is no impact to the product form, fit and function as the raw plastic resin material composition remains unchanged. Brand name is changed as well from Vectra to LAPEROS. | Download | |||

