| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87832-1616 |
| Color: | Black |
| Series: | 87832 - Milli-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0878321616 |
| SKU: | MOL87832-1616 |
87832-1616
| Heilind Number: | MOL87832-1616 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87832-1616 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 16 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, with Locking Windows, with Center Polarization Slot, Cap, without PCB Locator, Tube
More >>Specifications
Detailed Description
Easily connect and secure your PCB components with this Milli-Grid Header. Designed for surface mount installation, it features a vertical orientation and shrouded design for added protection. With 16 circuits and 2mm pitch, it provides reliable connectivity for your electronic devices. Lead-free and RoHS compliant, it meets environmental standards. The gold-plated contacts ensure efficient signal transmission, and the durable nylon body can withstand temperatures ranging from -55 to 105 °C. Perfect for wire-to-board connections, this header is a essential component for your PCB assembly projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/24/2014 | GCM 10623991 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

