| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87833-6520 |
| Color: | Black |
| Series: | 87833 - Milli-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.18 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 011 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0878336520 |
| SKU: | MOL87833-6520 |
87833-6520
| Heilind Number: | MOL87833-6520 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87833-6520 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Right-Angle, Through Hole, 20 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, 3.18mm Tail Length, Dual Side Slots, Dual Friction Locks, Center Polarization, Tube
More >>Specifications
Detailed Description
Easily connect and secure your circuitry with this Milli-Grid Header. Designed for through-hole termination, this right-angle connector features 20 gold-plated contacts for reliable power and signal transfer. With a pitch of 2mm and a durable nylon body, it offers a sturdy and efficient solution for wire-to-board connections. Operating in a wide temperature range from -55 to 105°C, it's suitable for various environments. RoHS compliant and lead-free, it meets international standards for environmental responsibility. Perfect for PCB assembly, this header is a versatile choice for your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/24/2014 | GCM 10623992 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

