| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 90136-1103 |
| Color: | Black |
| Series: | 90136 - C-Grid III |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | C-Grid III |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 350 V AC/DC |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 2.9 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.048 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 3 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.048 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 003 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0901361103 |
| SKU: | MOL90136-1103 |
90136-1103
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with the C-Grid III Header. This single-row, vertically oriented connector features a shrouded design for secure connections. With three circuits, it offers reliable performance, while its black finish adds a sleek touch. The brass contacts and tin plating ensure durability and efficient conductivity. Operating in a wide temperature range, from -55 to 125 °C, and with a voltage rating of 350 V AC/DC, this header is suitable for various applications. Its through-hole termination method and 2.54mm pitch make it easy to integrate into your designs. RoHS compliant and lead-free solder capable, it meets environmental standards. Whether for industrial or commercial use, this C-Grid III Header is a versatile solution for wire-to-board connections.

