| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 90816-3506 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Series: | 90816 - Picoflex |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 1.2 A |
| Material: | Nylon |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 1.05 mm |
| Mating Cycles: | 5 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | Picoflex |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Number of Contacts: | 6 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Palladium Nickel |
| Contact Termination Plating: | Nickel |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Part Aliases: | 90816-3506 0908163506 90816 |
| SKU: | MOL90816-3506 |