| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 91999-1982 |
| Color: | Natural |
| Series: | 91999 - RAST 5 |
| Amperage: | 16 A |
| Connector Type: | RAST 5 |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Tail Length: | 3.9 mm |
| Operating Temperature Range: | -20 - 120 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.4 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Nickel |
| Termination Pitch: | 5 mm |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 91999-1982 0919991982 91999 |
| SKU: | MOL91999-1982 |