| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 93755-5225 |
| Color: | Black |
| Series: | 93755 - Magnetic Jack - Modular Jack 8/8 - MXMag - RJ45 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Magnetic Jack, Modular Jack 8/8, MXMag, RJ45 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Overall Depth: | 25.4 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | 90° Angle |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Palladium Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .051 µm (Au), 1.016 µm (PdNi) |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Mating Cycles: | 2500 |
| Panel Mount: | Spring Tabs |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Non Magnetic: | Yes |
| Power Over Ethernet (PoE): | Non-PoE |
| Part Aliases: | 93755-5225 0937555225 |
| SKU: | MOL93755-5225 |