| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 98267-0419 |
| Pitch: | 1 mm |
| Series: | 98267 - Premo-Flex FFC Jumper |
| Voltage: | 60 V AC |
| Amperage: | 1.2 A |
| Cable Type: | Flat Flex Cable |
| Cable Length: | 305 mm |
| Number of Conductors: | 24 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| SKU: | MOL98267-0419 |
98267-0419
| Heilind Number: | MOL98267-0419 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 98267-0419 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
1.00mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Same Side Contacts (Type A), 305.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 24 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/01/2014 | GCM 10627256 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The mold used to make housing 5569-04 has reached its end of life and is being replaced by an identical tool. | Download | |||

