| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 98268-1091 |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Series: | 98268 - Premo-Flex FFC Jumper |
| Voltage: | 60 V AC |
| Amperage: | 1.4 A |
| Cable Type: | Flat Flex Cable |
| Cable Length: | 229 mm |
| Number of Conductors: | 37 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| SKU: | MOL98268-1091 |
98268-1091
| Heilind Number: | MOL98268-1091 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 98268-1091 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
1.25mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Same Side Contacts (Type A), 229.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 37 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/24/2015 | GCM 10641458 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

