| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit FRHC4YL2 |
| Color: | Yellow |
| Overall Width: | 133.1 mm, 5.24 in |
| Overall Height: | 19.8 mm, .78 in |
| Overall Length: | 1.8 m, 6 ft |
| Access Type: | Hinged |
| Flammability Rating: | 94V-0 |
| Product: | Fiber Routing Channel & Covers |
| Product Type: | Snap-On Hinged Cover |
| Channel Material: | Rigid PVC |
| SKU: | PANFRHC4YL2 |
FRHC4YL2
Specifications
Detailed Description
Easily enhance the functionality of your Fiber Routing Channel FR4X4YL2 with this optional snap-on hinged cover. Designed for convenient access, the hinge feature allows for flexible positioning at angles between 30° to 90°, accommodating various installation requirements. Crafted from durable rigid PVC in a vibrant yellow hue, this cover not only offers protection but also adds a pop of color to your setup. With a flammability rating of 94V-0 and RoHS compliance, rest assured of its safety and environmental responsibility. Perfect for managing wires and cables, this snap-on hinged cover is a must-have accessory for efficient wire and cable routing. Elevate your organization game with this essential wiring duct accessory.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/29/2025 | PAN-OBS-20250224-1a - End of Life with replacement. All FiberRunner 6-Foot and 2-Meter Channels and Covers will be discontinued and replaced by FiberRunner 10-Foot and 3-Meter Channels and Covers. The new 10-Foot and 3-Meter Channels and Covers are available now and will look and function the same as the 6-Foot and 2-Meter products they replace. The 10-Foot and 3-Meter Channels and Covers will reduce installation time and costs by allowing extended pathway lengths to be installed using fewer pathway lengths and end-to-end coupler connections. Production priority will be given to the new 10-Foot and 3-Meter lengths, and lead times may be longer for new orders of the 6-Foot and 2-Meter lengths until production ends and they are marked as "Use Up" on May 29, 2025. The Unit of Measure (UOM) for all new 10-Foot and 3-Meter Channels and Covers will be "Piece." FiberRunner will no longer use a unit of measure of Feet (for 6-foot) or Meter (for 2-Meter) for Channels and Covers. | Download | |||

