| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit IT9100-CUV6 |
| Color: | Dark Blue |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | 14.1 mm, .56 in |
| Overall Length: | 14.1 in, 358.1 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 100.1 mm, 3.94 in |
| Tensile Strength: | 124 lb, 551.57 N |
| Environment Application: | Indoor/Outdoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .33 in, 8.4 mm |
| SKU: | PANIT9100-CUV6 |
IT9100-CUV6
| Heilind Number: | PANIT9100-CUV6 |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Number: | IT9100-CUV6 |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
Panduit Belt-Ty in line locking ties are easy to use thanks to low-profile snag-free heads and a belt-like parallel entry lock. Plus, with weather-resistant Nylon 6.6 material, they're ideal for indoor and outdoor environments and harsh UV light. Light-heavy cross section, 14.1in, Tensile strength: 552, dark blue, 100pc.
More >>Specifications
Detailed Description
Secure your cables with ease using Panduit Belt-Tyâ„¢ in line locking ties. Featuring low-profile snag-free heads and a belt-like parallel entry lock, these ties are designed for effortless use. Crafted from weather-resistant Nylon 6.6 material, they are suitable for both indoor and outdoor environments, withstanding harsh UV light exposure. With a light-heavy cross section and a length of 14.1 inches, they offer ample strength, boasting a tensile strength of 552. The dark blue color adds a professional touch, while the RoHS compliance ensures environmental responsibility. Perfect for managing cables in various applications, these ties are a reliable choice for bundling and securing wires.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/30/2023 | PAN-PCN-20230922-1 - Production Location Change. In May 2023, Panduit announced the strategic decision to relocate our manufacturing operations from Tuas in Singapore to Senai in Johor, Malaysia by mid-2024. Relocating these manufacturing operations to Malaysia will allow us to ensure capacity and capabilities that will position us for further growth. | Download | |||

