| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 254-352 |
| Pitch: | 10.16 mm, 10 mm |
| Series: | 254 Series |
| Wire Size: | 22 to 18 AWG |
| Housing Color: | Gray |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Conductor Size: | 22 to 18 AWG |
| Current Rating: | 10 A |
| Voltage Rating: | 1000 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 2 |
| Contact Material: | Electrolytic Copper |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Push-In |
| SKU: | WAG254-352 |

