| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 745-358 |
| Pitch: | 10 mm |
| Series: | 745 |
| Wire Size: | 24 to 10 AWG |
| Mount Type: | Through Hole |
| Housing Color: | Gray |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Conductor Size: | 24 to 10 AWG |
| Current Rating: | 41 A |
| Voltage Rating: | 1000 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 8 |
| Contact Material: | Electrolytic Copper |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Clamp |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 51114027 |
| SKU: | WAG745-358 |
745-358
| Heilind Number: | WAG745-358 |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Number: | 745-358 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 745-358 MOD PCB TRM STRIPS W/O F- Terminal Block, part of the 745 series. Designed for efficient connectivity in electronic applications, this terminal block features a durable Nylon housing in a sleek Gray color. With Through Hole mounting and Cage Clamp termination, installation is a breeze. The contact material is high-quality Electrolytic Copper with Tin plating, ensuring reliable performance. With a pitch of 10 mm, it accommodates 8 poles in a single level. Rated for 41 A and 1000 V, it guarantees safe and efficient power transmission. RoHS compliant for environmental responsibility, this terminal block is ideal for a wide range of applications in the industrial and commercial sectors. Upgrade your connectivity solutions with the 745-358.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| WAGO 1622820-1 | 3520 100K 5% | ![]() |
| WAGO 70543-0039 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 5 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| WAGO PLF1M-M | Pan-Ty® flag tie, flag, miniature cross section, 4.3 (109mm) length, .31 x .75 (7.9 x 19.1mm) marker write-on area, nylon 6.6, natural, bulk package. | ![]() |
| WAGO PLF1MB-M | Pan-Ty® flag tie, flag, miniature cross section, 4.0 (101mm) length, .31 x .92 (7.9 x 23.4mm) marker write-on area, nylon 6.6, natural, bulk package. | ![]() |
| WAGO PN18-10R-3K | Ring Terminal, nylon insulated, metal sleeve, 22 “ 18 AWG, #10 stud size. | ![]() |
| WAGO 2002-1301 | 3 CONDUCTOR RL MTD TERM B | ![]() |
| WAGO 2002-1392 | END / INTERMEDIATE PLATE | ![]() |
| WAGO 2006-1292 | END / INTERMEDIATE PLATE | ![]() |
| WAGO 2006-1301 | 3-CONDUCTOR THROUGH TERMINAL B | ![]() |
| WAGO 2006-1307 | 3-CONDUCTOR GROUND TERMINAL BL | ![]() |
| WAGO 2006-1392 | END / INTERMEDIATE PLATE | ![]() |
| WAGO 249-116 | END STOP 6MM ROHS | ![]() |
| WAGO 745-104 | PCB TERMINAL BLOCK | ![]() |
| WAGO 745-354 | NOT ON FILE | ![]() |


