| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 805-169 |
| Pitch: | 3.5 mm |
| Series: | 805 Series |
| Housing Color: | Gray |
| Conductor Size: | 24 to 16 AWG |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Voltage Rating: | 320 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 19 |
| Contact Material: | Electrolytic Copper |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Cage Clamp, Push-In |
| Mounting Type: | Through Hole |
| SKU: | WAG805-169 |

