| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 806-210 |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 806 Series |
| Wire Size: | 24 to 16 AWG |
| Housing Color: | Gray |
| Conductor Size: | 24 to 16 AWG |
| Current Rating: | 10 A |
| Voltage Rating: | 630 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Cage Clamp, Push-In |
| Part Aliases: | 51160413 |
| SKU: | WAG806-210 |

