| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1331160000 |
| Pitch: | 0.2 in |
| Wire Size: | 24 to 12 AWG |
| Housing Color: | Orange |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current Rating: | 24 A |
| Mounting Angle: | Straight |
| Voltage Rating: | 400 V |
| Contact Plating: | Matte Tin |
| Number of Poles: | 6 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Push-In, Solder |
| Insulation Material: | Wemid |
| Operating Temperature: | -50 to 120 °C |
| SKU: | WEI1331160000 |
1331160000
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/01/2018 | PCN-PL3xx-20180529-00-A - The new push buttons become much flatter, which prevents jamming of the screwdriver. | Download | |||

