| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1391240000 |
| Pitch: | 0.138 in |
| Wire Size: | 28 to 14 AWG |
| Housing Color: | Orange |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current Rating: | 16 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Voltage Rating: | 320 V |
| Contact Plating: | Matte Tin |
| Number of Poles: | 8 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Solder |
| Insulation Material: | Nylon |
| Operating Temperature: | -50 to 100 °C |
| SKU: | WEI1391240000 |

