| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1884530000 |
| Pitch: | 0.197 in |
| Wire Size: | 28 to 14 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Mounting Angle: | Angled |
| Voltage Rating: | 500 V |
| Contact Plating: | Matte Tin |
| Number of Poles: | 2 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Push-In, Solder |
| Insulation Material: | Glass-Filled Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature: | -50 to 120 °C |
| SKU: | WEI1884530000 |
1884530000
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Weidmuller 1-640517-0 | 02P MR II PLUG HSG V0 RED | ![]() |
| Weidmuller 172167-1 | 4 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| Weidmuller 172168-1 | 6 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| Weidmuller 350766-1 | 03P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| Weidmuller 5-104363-7 | 08 MTE HDR SRST LATCH .100CL | ![]() |
| Weidmuller 5-104505-2 | MTE PIN 22-26 AWG PLTD | ![]() |
| Weidmuller 794957-3 | VAL-U-LOK PIN PHBR SN 22-26AWG | ![]() |
| Weidmuller 1150 | Heyco® Original Strain Relief Bushings Straight-Thru SR for Round, Nylon 6/6, 0.062 Finished Fit Panel Thickness (inches) | ![]() |
| Weidmuller 43020-0201 | Micro-Fit 3.0 Plug Housing, Dual Row, 2 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Weidmuller 43025-0200 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 2 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Weidmuller 43645-0200 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Single Row, 2 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Weidmuller 70107-0009 | SL Wire-to-Wire Crimp Housing, Single Row, Version A, without Mounting Ears, 10 Circuits, Black | ![]() |
| Weidmuller 95501-2441 | Modular Jack, Right-Angle, Through Hole , 4/4,Low Profile, Tray | ![]() |
| Weidmuller P14-8R-M | Ring Terminal, 18 “ 14 AWG, #8 stud size, non-insulated, bulk package. | ![]() |
| Weidmuller P18-8R-M | Ring Terminal, 22 “ 16 AWG, #8 stud size, non-insulated, bulk package. | ![]() |


