| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 2427660000 |
| Wire Size: | 6 to 1/0 AWG |
| Housing Color: | Green, Yellow |
| Mounting Type: | Feed-Through Mount |
| Current Rating: | 150 A |
| Mounting Angle: | Straight |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Wemid |
| Operating Temperature: | -50 to 120 °C |
| SKU: | WEI2427660000 |

