| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 2484680000 |
| Wire Size: | 22 to 10 AWG |
| Housing Color: | Green, Yellow |
| Mounting Type: | Feed-Through Mount |
| Current Rating: | 41 A |
| Mounting Angle: | Straight |
| Voltage Rating: | 500 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Screw, Solder |
| Insulation Material: | Wemid |
| Operating Temperature: | -50 to 120 °C |
| SKU: | WEI2484680000 |

