| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 2500610000 |
| Pitch: | 0.591 in |
| Wire Size: | 18 to 4 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current Rating: | 101 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Voltage Rating: | 1000 V |
| Number of Poles: | 8 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Termination Method: | Push-In, Solder |
| Insulation Material: | Wemid |
| Operating Temperature: | -40 to 120 °C |
| SKU: | WEI2500610000 |

