| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 282818-9 |
| Amperage: | 15 A |
| Gender: | Header |
| Housing Material: | PA 6/6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 10.16 mm, .4 in |
| Voltage: | 600 V AC |
| Mount Angle: | Right Angle |
| Block Type: | PCB Mount |
| Package Quantity: | 50 |
| Contact Amperage: | 15 A |
| Number of Positions: | 9 |
| Housing Color: | Green |
| GPL: | 124 |
| Tail Length: | .138 in, 3.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C, -40 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 7744 |
| Wire Size: | .05 - 3 mm², 12 - 30 AWG |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Header Type: | Shrouded |
| Interlock: | Without |
| Closed End: | With |
| Threaded Flange: | Without |
| Contact Mount Style: | Through Hole |
| Mating Angle: | 90° |
| Screw Flange: | Without |
| Screwless Terminal Block: | No |
| Part Aliases: | 282818-9 |
| SKU: | AMP282818-9 |
282818-9
Specifications
Detailed Description
Easily connect power and signal wires with this 9-position TERMI-BLOK HEADER, ASSY90. Featuring a right-angle mount, it securely attaches to your board for efficient use. The industrial-grade header, with lead-free solder capability, ensures reliable performance in various environments. With a 15A amperage and 600V AC voltage rating, it's suitable for heavy-duty applications. The green housing, made of durable PA 6/6 material, offers both strength and visibility. Wave solder capable and RoHS compliant, this connector is not only efficient but also environmentally friendly. Perfect for wire-to-board connections in a range of settings, from industrial machinery to electronic devices.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 282809-9 | ![]() | |
| TE Connectivity 284051-9 | ![]() |


